دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

همستر

چگونه جلوی گاز گرفتن همستر را بگیریم؟

با وجود اینکه همستر ها به عنوان حیوان خانگی ایده آلی برای کودکان شناخته می شوند،آنها در کنار محبت کردن و همراه و صمیمی بودن می توانند گاهی گاز بگیرند و این کار راانجام می دهند.این نادر است که یک همستر پرخاشگر و خشن باشد،آنها فقط زمانی که ترسیده باشند گاز می گیرند.گاز آنه با آن دندان های کوچک نسبت به دیگر حیوانات خرابی زیادی ندارد ولی درد دارد و باید بترسید.خوشبختانه راه هایی هست که می توانید با انها به همستر خود یاد دهید که بپذیرد او را در دست بگیرید و گاز نگیرد.

چرا همستر ها گاز می گیرند؟

همستر های اهلی از آن دسته اند که به طور مرتب در دست گرفته شده و حمل شده اند،در نتیجه آنها به انسان ها عادت دارند و به راحتی نمی ترسند‌. از طرف دیگر همستر هایی که زیاد در دست گرفته نشده اند خیلی اهلی و رام نیستند واگر تلاش کنید آنها را بلند کنید معمولا شما را گاز می گیرند.هنگام کنار آمدن با این دسته از همستر ها لازم است به یاد داشته باشید که آنها چون ترسیده اند گاز می گیرند نه به این دلیل که پرخاشگر اند.

چگونه گاز گرفتن همستر را متوقف کنیم؟

صبر کلید کنار آمدن با یک همستر که گاز می گیرد است.شما باید اعتماد همستر را به دست آورید و این یک پروژه ی ارام و تدریجی است.نزدیک شدن به همستر به آهستگی می تواند مشکل باشد.این کار برای معرفی کردن خودتات به همستری که کمی خجالتی است نیز راه خوبی است.
اگر جلب اعتماد همستر ماه ها یا حتی بیشتر طول کشید نا امید نشوید. اگر همستر شما مراحل را سریع تر طی کرد فاصله بین مراحل را کم تر کنید.اگر همستر شما همچنان نسبت به بعضی موارد ترس دارد،به مرحله ی قبل برگردید و زمان بیشتری روی آن بیشتر کار کنید.با گذشت زمان همستر شما را به عنوان یک دوست و منبع رفع نیازهایش می بیند و دیگر از شما نمی ترسد.این کار زمان می برد ولی در نهایت ارزش صبر کردن را دارد.

هفته اول:به همستر اجازه دهید تا به شما عادت کند

هر روز عصر وقتی که همستر بیشتر فعال است،زمانی را کنار قفس همستر بنشینید و با او حرف بزنید.می توایند آهنگ و یا چیز دیگری برای بخوانید.اگر نمی دانید چه کاری انجام دهید فقط بگذارید همستر به وجود شما،به خصوص عطر و صدای شما عادت کند.
به یاد داشته باشید جا به جایی به یک محفظه و قفس جدید بسیار استرس زا است پس این تطبیق پیدا کردن برای همستر شما نیازمند زمان است.در این شرایط تلاش نکنید به همستر دست بزنید.
در روزهای اول با همستر، ممکن است نیاز داشته باشید همستر را برای تمیز کردن قفس بیرون بیاورید و یا بعد از مدتی او را به قفس برگردانید.برای بلند کردن همستر قبل از اینکه به طور کامل شما را قبول کند،آن را با یک حوله به گوشه ی قفس ببرید و او را بلند کنید و یا با یک لیون بزرگ آن را بردارید.

هفته دوم: به همستر فرصت دهید تا به دست شما عادت کند

همزمان با گذراندن وقت در کنار قفس همستر به تدریج دست خودتان را نزدیک قفس کنید و به آرامی تکان دهید.برای روز اول دستتان را کنار در یا روی قفس بگذارید و هر روز تلاش کنید فاصله ی دستتان را کم تر کنید.
همستر را لمس نکنید ولی اگر او کنجکاو شد بگذارید دست شما را بو کند و به آن نزدیک شود.

هفته سوم: خوراکی هایی برای همستر آماده کنید

تا الان احتمالا شما بعضی خوراکی های مورد علاقه ی همستر را پیدا کرده اید.اگر خوراکی مورد علاقه ی او را نمی دانید از دانه ی آفتابگردان،کشمش و سیب استفاده کنید.این خوراکی ها برای همستر ها متداول اند و می توانند ابزار خوبی برای آموزش دادن به او باشند.
این خوراکی ها را توسط دست بدون پوشش خودتان که روی قفس او می گذاشتید بدهید.در نهایت او برای خوردن از دست شما جلو می آید و شما به جلب کردن اعتماد او نزدیک تر می شوید.

همستر در حال جویدن مبله قفس

هفته چهارم:همستر را نوازش کنید

اگر همستر با آرماش و راحتی خوراکی های شما را می پذیرد،میتوانید نوازش کردن او را شروع کنید. اگر با این کار به راحتی کنار آمد می توانید به مرحله ی بعدی بروید.در غیر این صورت با صبر به دادن خوراکی و نوازش کردن او ادامه دهید.

هفته پنجم:همستر را بلند کنید

اگر همستر از دست شما غذا می خورد و اجازه می دهد او را نوازش کنید وقت آن است که او را بلند کنید.این کار را نیز به آرامی انجام دهید و اجازه دهید همستر به شما نشان دهد تا چه حد پیش بروید.با داشتن خوراکی هایی در دستتان توجه و اشتیاق او را جلب کنید. این راه خوبی برای نزدیک تر شدن به همستر است.بعد از این می توانید او را با دو دست نگه دارید.
یک دستتان را کنار همستر بگذارید و بعد هر دو دست را زیر شکم او ببرید.با این روش همستر را بردارید. تلاش نکنید او را با گرفتن از پشتش بلند کنید زیرا بعضی اوقات همستر به پشتش حساس می شود و با لمس شدن آن احساس تهدید و خطر می کند.این شرایط با گذشت زمان ممکن است بر طرف شود.
همستر را با فاصله ی زیاد از زمین نگه ندارید زیرا ممکن است او تصمیم بگیرد از دست شما بیرون بپرد.در ابتدا تلاش کنید او را فقط در قفسش در دستتان نگه دارید و بعد از آن به آرامی فاصله را بیشتر کنید.

نکته

  • قبل از بلند کردن همستر دستان خود را بشویید تا بوی غذا ندهد.
  • پوشیدن دستکش می تواند محافظ خوبی باشد ولی همستر ها بعد از آشنایی با بوی شما به راحتی اهلی می شوند،که این اتفاق با پوشیدن دستکش امکان پذیر نیست.
  • اگر همستر به دست شما چسبیده است و گیر کرده با تکان دادن دستتان او را جدا نکنید. از دست دیگرتان کمک بگیرید یا با ملایمت او را پایین بگذارید.
  • هیچ زمانی سر همستر داد نزنید ،؛او را سرزنش نکنید و به او ضربه نزنید.آرامش خود را حفظ کنید و به یاد داشته باشید گاز گرفتن همستر از ترس اوست نه پرخاشگر بودن همستر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب