دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

همستر

چگونه قفس همستر خود را تمیز کنید

مانند هر حیوان خانگی دیگری، همسترها برای رسیدگی به نیازهای اولیه خود از جمله بهداشت شخصی به صاحبان خود وابسته هستند. از آنجایی که همسترها در یک قفس و فضای بازی محدود غذا می‌خورند، می‌خوابند، بازی می‌کنند، این محیط زندگی می‌تواند به سرعت کثیف شود – به این معنی که مالکان باید نه تنها قفس، بلکه همستر خود را نیز تمیز کنند.

خوشبختانه، دستیابی به بهداشت مناسب همستر آسان است، به خصوص زمانی که به یک برنامه توصیه شده پایبند باشید. در اینجا چیزی است که هنگام رسیدگی به نیازهای بهداشت شخصی همستر خود باید بدانید.

تمیز نگه داشتن قفس همستر برای اطمینان از سالم ماندن و عاری از بیماری و همچنین برای سلامتی شما مهم است. ناگفته نماند بهتر است بصورت روزانه فضای قفس را تمیز نگه داشته، اما تمیز کردن هفتگی بصورت کامل لازم است.

نظافت روزانه

هر روز، چند دقیقه را صرف مرتب کردن حمام همستر خود کنید و غذا و آب تازه برای آنها تهیه کنید. همسترها معمولاً موجودات تمیزی هستند و به طور کلی یک یا دو قسمت در قفس را برای تسکین خود انتخاب می کنند. این گوشه “حمام” را می توان به راحتی تمیز کرد. برای انجام این کار، از یک قاشق یا دستکش استفاده کنید تا به داخل قفس برسید و مواد کثیف را جدا کرده و در کیسه ای بیندازید. آنچه را که برداشته شده است با مواد ملافه تمیز جایگزین کنید.
در مورد ظروف آب و غذا، شستن روزانه آنها مهم است زیرا حیوان خانگی شما از آنها می خورد و می آشامد. با تمیز نگه داشتن آنها، از خوردن غذا یا آب آلوده همستر خود جلوگیری می کنید و از تجمع میکروب ها یا باکتری های مضر جلوگیری می کنید.

نظافت هفتگی

هر هفته، شما باید تمام ملافه های خانه همستر خود را به طور کامل عوض کنید تا آن را تمیز و بهداشتی نگه دارید. در حالی که این تمیز کردن عمیق‌تر معمولاً فقط یک بار در هفته ضروری است، اگر متوجه بوی شدید آمونیاک شدید، ملافه‌ها کثیف‌تر از حد معمول به نظر می‌رسند یا چندین همستر را کنار هم قرار می‌دهید، ممکن است لازم باشد این کار را بیشتر انجام دهید.

هشدار
همسترها می توانند ناقل ویروس ها و باکتری های قابل انتقال مانند سالمونلا و کوریومننژیت لنفوسیتی باشند. به همین دلیل، مهم است که همیشه هنگام تمیز کردن زیستگاه همستر خود دستکش بپوشید. پس از انجام کارهای نظافت روزانه یا هفتگی حتما دست های خود را کاملا بشویید.

هر چند وقت یکبار ظروف غذا و آب را تمیز کنید

از آنجایی که همسترها دهان خود را روی این دستگاه‌ها می‌گذارند، کثیف غذا و باکتری‌ها می‌توانند به سرعت رشد کنند. آب و غذای آلوده منبع بالقوه بیماری های منتقله از طریق غذا هستند و هیچ صاحب همستری نمی خواهد با همستری که به بیماری قابل اجتناب مبتلا شده است برخورد کند.

خوشبختانه، کمی صابون، آب و تمیز کردن تمام آن چیزی است که همستر شما برای لذت بردن از غذای تمیز و آب سردکن نیاز دارد.

هر چند وقت یکبار ملافه همستر را عوض کنید

تختخواب قفس همستر شما یکی از مهمترین وظایف در تمیز کردن فضای زندگی همستر شماست. از آنجایی که بستر ممکن است با ضایعات همستر شما و همچنین غذا و آب آن کثیف شود، ملافه ها باید حداقل هفته ای یکبار تعویض شوند.

همچنین باید یک بازرسی روزانه انجام دهید تا هر گونه بستر کثیف قابل مشاهده را از قفس جدا کنید. این امر تمیزی ملافه را افزایش می دهد، اگرچه جایگزینی برای تعویض کامل ملافه در یک بازه زمانی هفتگی نیست.

هر چند وقت یکبار قفس همستر را تمیز کنیم
در حالی که ملحفه ها باید هر هفته عوض شوند، کثیفی می تواند در تمام فضای زندگی همستر شما جمع شود، از جمله روی اسباب بازی ها، سکوهای پیاده روی، دستگاه های پخش کننده غذا و آب، و سیم های قفس. برای جلوگیری از تبدیل شدن این کثیفی به یک مشکل بهداشتی، صاحبان همستر توصیه می‌شوند حداقل هر ماه یک بار تمیز کردن کامل را انجام دهند.

تمیز کردن کامل قفس به شما نیاز دارد که همستر خود را از قفس خود خارج کرده و به یک فضای امن، امن و موقت منتقل کنید. علاوه بر از بین بردن ملحفه و سایر زباله‌ها، باید تمام ویژگی‌های زیستگاه، از جمله اسباب‌بازی‌های سخت و سایر لوازم جانبی را نیز از بین ببرید و قبل از تمیز کردن آن‌ها را در آب گرم و صابون قرار دهید تا خیس بخورند.

پس از شستشو و شستشو، این اقلام باید قبل از بازگرداندن به قفس کاملاً خشک شوند – در غیر این صورت آب باقیمانده می تواند کپک را به داخل قفس همستر شما جذب کند. در حالی که لوازم جانبی و ملافه از قفس خارج شده اند، قبل از تعویض لوازم جانبی و افزودن ملافه جدید به قفس، قسمت داخلی قفس را پاک کرده و اجازه دهید خشک شود.

همسترها چگونه خود را تمیز می کنند؟

همسترها در نظافت خود بسیار ماهر هستند و در بیشتر موارد نیازی به تمیز کردن عمیق از مالک ندارند. متوجه خواهید شد که همستر خز خود را با دست ها و دهانش می مالد، که این روش حیوان برای پخش روغن های محافظ و سالم روی خز خود است.

این نیز پس از اینکه همستر خود را نگه دارید اتفاق می افتد. حیوان خانگی شما خود را اصلاح می کند تا بوی شما را از بین ببرد و روغن هایی را روی خزش که هنگام نگه داشتن آنها برداشته شده است جایگزین کند.

برای حمایت از عادات خودتمیزشوندگی همستر خود، مطمئن شوید که در قفس مرتب ملافه را عوض می کنید. این کار باعث می‌شود خز آن‌ها تمیز بماند و کارهای نظافتی قابل کنترلی برای آن‌ها باقی بماند.

آنچه شما نیاز دارید

  • دستکش تمیز کننده
  • کهنه یا دستمال کاغذی
  • محلول تمیز کردن قفس ایمن
  • کیسه زباله

دستورالعمل ها

1- همستر خود را به یک مکان امن منتقل کنید

وقتی آماده تمیز کردن هستید، همستر خود را به مکانی امن خارج از قفس او، مانند حمل حیوان خانگی یا توپ همستر منتقل کنید. همستر شما استرس کمتری خواهد داشت و اگر هنگام برداشتن ملافه کثیف یا تعویض کاسه غذای تمیز از بین برود، احتمال آسیب رساندن به حیوان خانگی شما وجود نخواهد داشت.

برای صرفه جویی در زمان و اطمینان از استفاده از محلول های تمیزکننده ایمن، لوازم خود را از قبل جمع آوری کنید. می‌توانید راه‌حل‌هایی را که به‌طور خاص برای زیستگاه‌های حیوانات خانگی کوچک طراحی شده‌اند، در فروشگاه حیوانات خانگی خود پیدا کنید، یا می‌توانید از صابون ملایم و آب گرم استفاده کنید. هرگز از سفید کننده با قدرت کامل استفاده نکنید!

2- قفس رو خالی کن

حالا تمام ملافه ها را بردارید و مواد استفاده شده را دور بریزید. حتی اگر برخی از ملافه ها در نگاه اول تمیز به نظر می رسند، بهترین تمرین این است که هر هفته همه ملافه ها را برای شروعی تازه و تمیزی زیستگاه عوض کنید.

همچنین تمام ظروف غذا و آب، تونل ها، چرخ ها و اسباب بازی ها را بردارید. این کار از باقی ماندن هرگونه بستر کثیف یا ذرات غذا در زیر اجسام جلوگیری می کند.

3- قفس را کاملا بشویید

به محفظه خالی یک اسکراب با صابون ملایم و آب گرم یا محلول تمیز کننده قفس بدهید. به جای صابون، ممکن است قفس را با سرکه بشویید، اما مطمئن شوید که پس از اتمام کار، باقیمانده آن را کاملاً بشویید.

بسته به نوع قفس همستری که برای حیوان خانگی خود دارید، جدا کردن قفس ممکن است مفید باشد. این به شما این امکان را می دهد که هر بخش را به راحتی تمیز کنید و زحمت ورود از طریق درهای کوچک یا نقاط دسترسی را به حداقل می رساند.

قفس را کنار بگذارید تا خشک شود در حالی که بقیه قسمت های همستر خود را تمیز می کنید.

4- تمام لوازم جانبی قفس را بشویید

تمیز کردن قفس کامل نمی شود مگر اینکه تمام اسباب بازی ها، چرخ ها، تونل ها و ظروف همستر خود را بشویید. این مهم است زیرا ادرار، مدفوع و باکتری ها می توانند در داخل شکاف تونل ها، زیر ظروف یا روی سطح اسباب بازی ها نگهداری شوند. قرار گرفتن مداوم در معرض این نوع کثیفی می تواند منجر به عفونت گوش یا مشکلات چشمی شود.

پس از شستن، مطمئن شوید که هر یک از اقلام را بشویید تا مطمئن شوید که هیچ صابون یا محلول تمیز کننده ای در داخل اقلام گیر نکرده است.

5- قفس را خشک کرده و دوباره سرهم کنید

تمام قطعات قفس را به خوبی خشک کنید. رها کردن آب ممکن است بستری خیس ایجاد کند یا منجر به ایجاد کپک شود. پس از خشک شدن، قفس را دوباره جمع کنید و آن را با ملافه های جدید پر کنید.

شما باید به همستر خود دو تا سه اینچ بستر تازه و کرکی بدهید. مهم است که هرگز از ملافه کاج یا سرو استفاده نکنید زیرا این مواد می توانند باعث مشکلات تنفسی برای همستر شما شوند.

اسباب‌بازی‌ها، ظروف، تونل‌ها و چرخ‌های تمیز را در داخل قفس قرار دهید. پس از اتمام تمیز کردن، همستر خود را به خانه تازه و تمیزش برگردانید.

6- ملافه و دستکش کثیف را دور بریزید

تمام ملافه های کثیف را به همراه هر دستمال کاغذی یا پارچه یکبار مصرفی که ممکن است برای تمیز کردن محوطه همستر خود استفاده کرده اید، دور بیندازید. کیسه را ببندید و دور بریزید. اگر از پارچه های پارچه ای استفاده می کنید، حتما قبل از استفاده بعدی آن ها را ضدعفونی کنید.

همیشه با شستن کامل دست ها، قفس همستر خود را تمیز کنید.

یک قفس همستر تمیز باعث ایجاد یک همستر شاد و سالم می شود! با پیروی از این روال ساده تمیز کردن قفس همستر خانگی، می توانید خانه حیوان خانگی خود را ظاهر و بوی خوبی داشته باشید. جایزه: خانه شما نیز بوی بهتری خواهد داد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب