دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

رژیم غذایی اسب ها

چیزهایی که اسب ها نباید بخورند.

این خوب است که گاهی از اسب خود با غذاهای مخصوص پذیرایی کنید.با این وجود برخی مواد غذایی هست که آنها نباید بخورند.چه چیزهایی نباید به اسب بدهید؟در ادامه غذاهایی که نباید در رژیم غذایی اسب ها باشد را معرفی می کنیم.

چمن باغ بریده شده

چمن باغ بریده شده می تواند خطر مختلفی داشته باشد.مواد گیاهی بریده و پژمرده شده خود به تنهایی مشکلاتی دارند،حتی اگر ظاهرا فقط‌ علف باشد.

قلمه ها می توانند حاوی گیاهان سمی باشند‌ و چندین گیاه باغی رایج مثل گل سوسن و برگ ریواس در این دسته قرار می گیرند.برخی از علف های هرز نیز سمی هستند.چیزی که برای کنترل آفات و علف های هرز روی چمن ها در باغ ها پاشیده می شود،حتی اگر مدت ها قبل اسپری شده باشد ممکن است همچنان سمی باشد.
از آنجا که اسب ها نیازی ندارند خودشان بچرند و مواد را بجوند،آنها ممکن است مواد غذایی را سریع قورت دهند.این کار باعث قولنج کردن و خفگی اسب می شود.
قندهای موجود در تکه های تازه برش خورده یا کمی پژمرده شده ی گیاهان می توانند باعث عدم تعادل در روده ی اسب شوند و منجر به ایجاد لامینیت در حیوان شود.ضایعات چمن و باغچه را در کمپوست یا کود دامی خود قرار دهید نه در مراتعی که اسب از آنجا تغذیه می کند.

گوشت

کتابی با عنوان اسب های کشنده وجود دارد که به اسب هایی که گوشت می خورند اشاره می کند.این داستان شوکه کننده واقعی است.اسب ها می توانند گوشت بخورند و به نظر می رسد برای رسیدن به آن می توانند رفتاری خشن داشته باشند.با این حال اینکه اسب ها توانایی خوردن گوشت دارند دلیل بر این نمی شود که آنها باید این کار را انجام دهند.
یک اسب ممکن است برای خوردن گوشت تربیت شده باشد، یا ممکن است به دلیل نیازی که دارد به سمت خوردن آن سوق داده شود. این به این معنی نیست که داشتن رژیم منظم برای خوردن گوشت در طولانی مدت چیز خوبی است. اسب شما ممکن است.گاهی اوقات دوست داشته باشد از ساندویچ همبرگر یا ماهی تن شما بدون آسیب دیدن بخورد.با این حال از آنجا که از تاثیرات طولانی مدت خوردن گوشت روی اسب ها اطلاع دقیقی نیست،داشتن این رژیم زیاد توصیه نمی شود به علاوه که هزینه بر نیز هست.اسب ها سیستم هضم و دندان های مخصوص یک گیاه خوار را دارند.تعداد کمی قصد بردن اسب هایشان به قطب را دارند در نتیجه اسب های ما رژیم غذایی مناسب و سالمی دارند که کاملا با سیستم گوارش و هضم آنها سازگار است.

سبزیجات چلیپایی یا کروسیفروس

احتمالا شما شخصی را می شناسید که بعد از خوردن کلم ، کلم بروکلی ، کلم پیچ ، کلم بروکسل یا دیگر سبزیجات از خانواده ی کلم احساس ناخوشایند و ناراحتی پیدا کند.اسب شما ممکن است بعد از خوردن سبزیجات گازدار حالتی مثل همین وضعیت را تجربه کند.شاید چند برگ و جوانه مهم نباشد ولی ریختن سبزیجات قدیمی روی حصار نزدیک اسب ایده ی خوبی نیست.

میوه در مقدار زیاد

بسیاری از افراد دوست دارند از سیب به عنوان خوراکی برای اسبشان استفاده کنند.زیاد شدن میزان میوه می تواند از خوب بودن آن کم کند. یک شکم پر از سیب یا هر میوه ی دیگری به راحتی می تواند باعث قولنج کردن حیوان شود.احتمالا شما بیشتر از یک یا دو میوه به اسب خود نمی دهید.خطر این است که اسب شما به میوه های دیگری از درختان دسترسی داشته باشد و یا کسی سبدی از سیب های خراب را نزدیک اسب بگذارد و تصور کند در حق او لطف کرده است.

اسب در حال خوردن هویج

یونجه ی کپک زده یا گرد و خاکی

اگر مراتع خوبی در دسترس نباشد، یونجه ی با کیفیت بهترین گزینه بعدی شما است. با این وجود هرگز یونجه ی غبار آلود یا کپک زده به اسب ندهید زیرا انجام این کار می تواند به ریه های اسب آسیب بزند.

خوراکی های سبوس دار

دادن خوراکی های سبوس دار به اسب توصیه نمی شود مگر گاهی به عنوان خوراکی.اسب ها فیبر زیادی در رژیم غذایی خود دارند و مصرف سبوس می تواند روی فلور روده تاثیر بگذارد.از طرفی سبوس مواد مغذی کمی دارد و چیزهای بسیار بهتری برای تغذیه ی اسب وجود دارد.

شبدر دورگ یا آلسیک

خوردن این شبدر می تواند باعث آفتاب سوختگی،زخم شدن دهان و مشکلاتی مثل قولنج،اسهال و سندروم کبدی در اسب شود.شبدر آلسیک در مراتع به مراتب وجود دارد و تا ۳۰ اینچ یا ۷۶ سانتی متر رشد می کند.علاوه بر برگی شکل شبدر،گل صورتی گرد نیز روی آن وجود دارد.اگر اسب شما گاهی این شبدر ها را می خورد احتمالا مشکلی نیست،ولی مصرف طولانی یا موقت ولی در میزان زیاد؛می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد.

علوفه گاو

خوراک گاو مکمل هایی دارد که برای گاو مفید است اما برای اسب بسیار سمی است.داروهایی مانند شکمبه معمولا به خوراک گاو اضافه می شوند. این داروها می توانند برای اسب ها کشنده و سمی باشند. به همین دلیل تهیه ی خوراک از کارخانه هایی که در ساخت غذای اسب تخصص دارند، ایده خوبی است.

سیلاژ و هیلاژ(نوعی علوفه)

استفاده ار این علوفه ها در بریتانیا و اروپا رایج تر است.دادن این نوع علوفه به اسب می تواند مشکل ساز باشد ولی مزایای مشخصی مثل ارزش غذایی بالا و گرد و غبار کم نیز دارد.

روشی که یونجه بریده می شود بسیار اهمیت دارد زیرا می تواند باعث بروز بوتولیسم شود.اسب ها نسبت به بوتولیسم بسیار حساس اند و آلوده شدن آنها می تواند منجر به فلج شدن و مرگ آنها شود.از آنجا که یونجه با رطوبت در پلاستیک پیچیده می شود،محل خوبی برای رشد بوتولیسم است.
واکسنی در دسترس است اما فقط می تواند از یک نوع از پنج نوع بوتولیسم حفاظت کند.باید مراقبت شود که یونجه ی خورده نشده جمع شود.استفاده از علوفه ی منجمد ممکن است باعث قولنج اسب شود و ما هنوز نمیدانیم آیا مصرف علوفه های اسیدی اثرات طولانی مدت روی اسب دارد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب