دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب

حیوانات کوچکموش

دانستنی های جالب درباره دندان های موش ها

دندان های موش های خانگی ممکن است دردسرساز شود.همه ی حیوانات خانگی با دندان هایشان مشکل ندارند ولی از آنجایی که موش ها دندان هایی دارند که به طور مداوم در طول زندگیشان رشد می کنند،این دندان ها به طور منظم به مراقبت نیاز دارند.دانستن اینکه چه چیزی به بهداشت دهان موش خانگی شما کمک می کند،می تواند از بروز آسیب های دندان جلوگیری کند‌.

موش ها چه نوع دندانی دارند؟

سگ ها و گربه ها بدون دندان به دنیا می آیند و بعد دندان های شیری یا دندان های بچه در می آورند و سپس این دندان ها می ریزند و دندان های اصلی و بزرگسال موش رشد می کند.از طرف دیگر موش ها فقط یک سری دندان برای کل زندگی دارند که در هشت روزگی آنها رشد می کند و ظاهر می شود.این دندان ها از دوازده دندان مولر و چهار دندان برش تشکیل می شوند که برای بقیه ی عمر در دهان حیوان باقی می ماند.دندانهای برش به طور مداوم رشد می کنند در حالی که دندانهای آسیا رشد نمی کنند اما این رشد مداوم دندان های جلویی می تواند موش شما را دچار مشکل کند.

بررسی دندان های موش شما

دندان های برش موش به طور طبیعی زرد رنگ هستند. این دندان ها نسبت به دندان های انسان ها محکم و سخت تر اند.طول دندان های برش بالای موش از لثه حدود ۴ میلی متر و طول دندان های برش پایین دو برابر آن حدود ۷ میلی متر است.بسیاری از این دندان ها در زیر لب موش قرار دارد و در نتیجه برای خوب دیدن دندان ها باید لب و گونه های آنها را به آرامی به عقب بکشید تا مطمئن شوید دندان ها به هم برخورد نکرده اند، به سمت دهان یا گونه های موش برنگشته اند.

دندان های موش

دندان بیش از حد رشد کرده ی موش

دندان های برش یا دندان های جلویی وقتی بیش از حد رشد کنند،به راحتی قابل تشخیص دادن اند.آنها شروع به منحنی شدن می کنند و بین لب ها قرار می گیرند جایی که ممکن است به چیزهای دیگر گیر کند و یا بدتر با رشد بیش از اندازه در لثه یا بالای دهان موش گیر می کنند.دندان های مولر یا دندان های عقب رشد نمی کنند پس آنها مشکلی ایجاد نمی کنند.
بیشتر موش ها هنگام غذا خوردن دندان هایشان را به طور مرتب می سایند اما برخی از موش ها با فک یا دندان های نامرتب و تروما متولد می شوند که این اتفاق عمل شیر خوردن طبیعی را مختل می کند.

تراشیدن دندان موش

اگر تراشیدن دندان به درستی انجام شود،دردی ندارد.دو روش متداول برای تراشیدن دندان های جلویی وحود دارد.راه اول همان طور که از ناخن گیر مخصوص سگ برای کوتاه کردن ناخن استفاده می شود،دندان موش را بتراشید.البته این راه زیاد پیشنهاد نمی شود زیرا به خاطر فشاری که باید وارد کنید ممکن است دندان ترک بردارد یا شکافی در آن ایجاد شود.این روش اگر تا عصب پی برود و یا دندان بیش از اندازه کوتاه شود،باعث درد در موش می شود.
راه دوم استفاده از ابزار چرخشی دستی است مثل درمل که با چرخ اضافی دندان را می تراشید.استفاده از بیهوشی یا آرام بخش برای موش ها اگر توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود، از آنجا که دهان موش ها بسیار کوچک است راه مناسبی است.استفاده از ابزار چرخشی اگر به درستی انجام شود،آسیبی به دندان یا عصب نمی زند.تنها نگرانی در رابطه با آسیب دیدن لثه یا لب است. اگر چرخ به طور تصادفی به آنها برخورد کند و یا دندان بیش از حد کوتاه شود،نگران کننده است.به همین دلیل لازم است موش ها بیهوش یا آرام شوند تا دندان های آنها به طور صحیح و ایمن اصلاح شود.
صاحبان موش ها یا دیگر حیوانات خانگی خاص که دندان دارند،باید از عوارض احتمالی رشد بیش از حد دندان آگاه باشند.بدون داشتن توجه کافی،رشد بیش از اندازه ی دندان می تواند باعث عفونت،بی اشتهایی و آسیب و حتی مرگ به دلیل ناتوانی در جویدن شود.
خوشبختانه مشکل رشد بیش از حد دندان با تراشیدن مرتب دندان و رسیدگی به طول دندان قابل کنترل است.

جلوگیری از رشد بیش از اندازه ی دندان در موش ها

بهترین روش برای نگه داشتن طول دندان موش در یک اندازه ی معمولی،تهیه کردن چیزی است که موش بتواند آن را بجود.چوب های امن،گلوله هایی مخصوص موش و اسباب بازی هایی که به موش اجازه می دهند تا بجود و گاز بگیرد،به طور طبیعی دندان های موش را به یک اندازه ی مناسب و متعادل نی رساند.بعضی اوقات ممکن است نعدادی از موش ها با دندان های بد شکل به دنیا بیایند و احتمالا این کار را برای آنها سخت تر می کند و آنها نمی توانند به راحتی بجوند و طول دندانشان را تنظیم و کوتاه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دوره جامع تربیت سگ زیر نظر مربیان کارازموده و مجرب